دتکتور شعله

دتکتور شعله یا فلیم دتکتور (Flame Detector) نوعی حسگر است که برای شناسایی و ارسال پاسخ مناسب در هنگام وجود شعله یا آتش طراحی شده است. این تجهیز بسته به محل نصب آن، واکنش‌های متفاوتی به حضور شعله دارد که می‌تواند به صورت هشدار شنیداری، غیر فعال کردن خط سوخت یا فعال‌سازی سیستم اطفای حریق مجموعه باشد. دتکتور شعله به گونه‌ای طراحی می‌شود که توانایی عملکرد در شرایط سخت محیطی و عملیاتی را داشته باشد و معمولا به صورت مستقیم به سیستم کنترلی یا اطفای حریق مجموعه وصل می‌شود. اغلب اوقات واکنش آشکار ساز شعله به وجود شعله یا آتش، سریع‌تر و دقیق‌تر از دتکتور دود یا گرما است.

دتکتور شعله

اصول کاری فلیم دتکتور

فناوری‌های آشکار سازی شعله در فلیم دتکتور بر اساس شناسایی سوخت‌های صنعتی رایج مانند الکل، کروسن، دیزل، بنزین (گازوئیل)، اتیلن، LPG، LNG، کاغذ/چوب، انواع حلال و سوخت جت توسعه پیدا کرده‌اند. یک فلیم دتکتور به گونه‌ای طراحی می‌شود که بین شعله واقعی و تابش ناشی از نور خورشید، نور مصنوعی محیط، اجسام داغ، پرتو ناشی از تراشه‌های جوشکاری و …. تمایز قائل شود چرا که هشدار اشتباه مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

فلیم دتکتور شامل یک مدار الکترونیکی با گیرنده تابش الکترومغناطیسی است. این تجهیز هنگام دریافت طول موج الکترومغناطیسی از یک یا چند طول موج تعریف شده و با توجه به نوع طراحی آن در محدوده ماورای بنفش یا مادون قرمز، فعال می‌شود و مدل‌های پیشرفته آن دارای میدان دید 90 تا 120 درجه هستند.

تکنولوژی‌های مورد استفاده دتکتور شعله

در حال حاضر تکنولوژی به کار رفته در دتکتور شعله از نظر چگونگی شناسایی شعله به سه شکل زیر هستند:

دتکتور شعله ماورای بنفش (UV)

این نوع دتکتور شعله می‌تواند آتش یا شعله را در زمان 3 الی 4 میلی ثانیه تشخیص داده و نوع آن را مشخص کند. از معایب آن می‌توان به حساسیت بالا نسبت به نور خورشید، نور ناشی از جوشکاری، صاعقه اشاره کرد. مهم‌تر از این موارد، مشکل عدم نفوذ طول موج کوتاه اشعه ماورای بنفش در محیط گرد و غبار، دود و فیلم روغن است. به این منظور معمولا یک تأخیر زمانی 2 تا 3 ثانیه‌ای برای واکنش دتکتور شعله تعریف می‌شود. دتکتور ماورای بنفش بر مبنای طول موج‌های کمتر از 300 نانومتر کار می‌کند تا اثرات ناشی از تابش امواج محیط را به حداقل برساند.

دتکتور شعله مادون قرمز (IR)

سنسور به کار رفته در این نوع دتکتور شعله بر اساس طیف باند مادون قرمز عمل می‌کند. وجود یک دوربین تصویربرداری حرارتی کوچک در این تجهیز می تواند به طور فوری وجود گازهای داغ آزاد شده در هر نقطه مجاور را تشخیص دهد. امواج مادون قرمز همچنین می‌توانند در گرد و غبار، دود، ذرات سوخت و فیلم روغن نیز نفوذ کنند. گاهی اوقات وجود برخی منابع گاز داغ در نزدیکی این دتکتور شعله می‌تواند باعث خاموش شدن آلارم آن شود.

دتکتور شعله ترکیب ماورای بنفش و مادون قرمز (UV/IR)

ترکیب سنسورهای ماورای بنفش و مادون قرمز، دتکتور شعله را به امواج ساطع شده اشعه UV و IR حساس می‌کند و این باعث به وجود آمدن ایمنی بالاتری می‌شود. این تجهیز سرعت پاسخ دهی متعادل تری دارد و مناسب استفاده در فضای داخلی و خارجی است. یکی از معایب آن کاهش دقت هنگام وجود دود غلیظ یا گرد و غبار است.

دتکتور شعله مادون قرمز سه گانه (IR3)

این نوع دتکتور شعله از چندین طیف مادون قرمز برای تشخیص صحیح اشعه ساطع شده از شعله استفاده می‌کند و مناسب مکان‌هایی است که در آن ها احتمال ایجاد آتش سوزی با دود زیاد وجود داشته باشد. این تجهیز، ایمنی بسیار بالایی نسبت به اشعه‌های ایجاد شده توسط نور خورشید، صاعقه، جوشکاری و سایر تجهیزاتی که ممکن است در یک محیط صنعتی باعث به وجود آمدن اشعه شوند، دارد.

کاربرد فلیم دتکتور

فلیم دتکتور در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

فلیم دتکتور REZONTECH

فلیم دتکتور REZONTECH به وسیله آنالیز اطلاعات سنسور ورودی از پرتو ماورای بنفش یا مادون قرمز ناشی از شعله، وجود آن را تشخیص داده و به کاربر هشدار می‌دهد. فلیم دتکتور IR3 نسبت به سه طول موج مشخص، حساس است و دارای بازه طیف مادون قرمز الگوریتمی است. فلیم دتکتور UV/IR این شرکت از سیگنال‌های هر دو طول موج‌ ماورای بنفش و مادون قرمز برای کشف شعله و به حداقل رساندن آلارم اشتباه استفاده می‌کند.

انواع فلیم دتکتور REZONTECH

شرکت REZONTECH مدل‌های مختلف دتکتور شعله را با توجه به نوع کاربرد آن‌ها تولید می‌کند که به شرح زیر هستند:

فلیم دتکتور ماورای بنفش- مادون قرمز (UV/IR)

فلیم دتکتور UV/IR

فلیم دتکتور مادون قرمز سه گانه (IR3)

دتکتور شعله IR3

فلیم دتکتور ماورای بنفش (UV)

دتکتور شعله UV

فلیم دتکتور چندکاره (Multi Flame Detector)

دتکتور شعله چند کاره

فلیم دتکتور هیدروژنی

دتکتور شعله هیدروژنی

استاندارهای طراحی و ساخت آشکار ساز شعله REZONTECH

شرکت REZONTECH طراحی و ساخت آشکار ساز شعله را بر اساس استانداردهای زیر انجام می‌دهد:

Performance:

Explosion Proof:

Protection:

نحوه انتخاب آشکار ساز شعله مناسب

برای انتخاب یک آشکار ساز شعله مناسب لازم است موارد زیر مد نظر قرار گیرند:

مواد مورد استفاده در ساخت دتکتور شعله

شرکت REZONTECH برای ساخت قسمت‌های مختلف انواع دتکتور شعله بنا نوع آن و شرایط عملیاتی واحد، از مواد مختلفی استفاده می‌کند که به شرح زیر هستند:

اکسسوری دتکتور شعله REZONTECH

برای نصب و راه‌اندازی دتکتور شعله، تجهیزات خاصی استفاده می‌شوند. تجهیزات تست دتکتور شعله و همچنین براکت و شیلد از آن جمله هستند.

اکسسوری فلیم دتکتور

تجهیزات تست دتکتور شعله

تجهیزات مورد نیاز برای نصب دتکتور شعله