شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Flap Valve)

شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Flap Valve)

شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Isolation Valve) یک شیر یکطرفه ضد انفجار با تکنولوژی بسیار پیشرفته است که برای جلوگیری از انتشار شعله یا فشار اضافی به وجود آمده در اثر انفجار در جریان پایین دستی (فیلترها، سیکلون‌ها و ...) مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت STIF فرانسه یکی از معتبر ترین شرکت های تولید کننده این تجهیز خاص در دنیا است و شرکت دامون نماینده این شرکت در ایران است.

ویژگی‌های شیر برگشت ناپذیر (شیر مهار شعله)

شیر برگشت ناپذیر یا فلپ ولو (Flap Valve) شرکت STIF توسط یک اهرم باز نگه داشته می‌شود و می‌تواند در خروجی یا ورودی فیلتر، مخزن ذخیره و یا تجیزات اصلی دیگر نصب شود. به این ترتیب از منبع اصلی در برابر انفجار یا فشار اضافی محافظت می‌کند. در شرایط انفجار، این شیر بسته می‌شود و در حالت قفل باقی می‌ماند تا از پیشروی بیشتر شعله جلوگیری کند. باز کردن قفل شیر نیز به صورت دستی انجام می‌شود.

کاربردهای Explosion Isolation Flap Valve

به طور کلی، در سیستم‌هایی که در آنها امکان تجمع گرد و غبار وجود دارد، نصب شیر انفجار ایزوله یک راه حل ساده و کاربردی برای از بین بردن خطر ناشی از انفجار است. شیر ایزوله معمولا در ورودی یا خروجی مخازن ذخیره، Dust Collector، فیلتر ها و سیکلون (Cyclones) استفاده می‌شود و در صنایع زیر کاربرد دارد:

  • صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع گوگرد، سیمان و …
  • صنایع غذایی و دارویی