شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Flap Valve)

شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Flap Valve)

شیر انفجاری برگشت ناپذیر (Explosion Isolation Valve) یک شیر یکطرفه ضد انفجار با تکنولوژی بسیار پیشرفته است که برای جلوگیری از انتشار شعله یا فشار اضافی به وجود آمده در اثر انفجار در جریان پایین دستی (فیلترها، سیکلون‌ها و ...) مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت STIF فرانسه یکی از معتبر ترین شرکت های تولید کننده این تجهیز خاص در دنیا است و شرکت دامون نماینده این شرکت در ایران است.

ویژگی‌های شیر برگشت ناپذیر (شیر مهار شعله)

شیر برگشت ناپذیر یا فلپ ولو (Flap Valve) شرکت STIF توسط یک اهرم باز نگه داشته می‌شود و می‌تواند در خروجی یا ورودی فیلتر، مخزن ذخیره و یا تجیزات اصلی دیگر نصب شود. به این ترتیب از منبع اصلی در برابر انفجار یا فشار اضافی محافظت می‌کند. در شرایط انفجار، این شیر بسته می‌شود و در حالت قفل باقی می‌ماند تا از پیشروی بیشتر شعله جلوگیری کند. باز کردن قفل شیر نیز به صورت دستی انجام می‌شود.

کاربردهای Explosion Isolation Flap Valve

به طور کلی، در سیستم‌هایی که در آنها امکان تجمع گرد و غبار وجود دارد، نصب شیر انفجار ایزوله یک راه حل ساده و کاربردی برای از بین بردن خطر ناشی از انفجار است. شیر ایزوله معمولا در ورودی یا خروجی مخازن ذخیره، Dust Collector، فیلتر ها و سیکلون (Cyclones) استفاده می‌شود و در صنایع زیر کاربرد دارد:

  • صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
  • صنایع شیمیایی
  • صنایع گوگرد، سیمان و …
  • صنایع غذایی و دارویی

گارانتی و خدمات

دپارتمان نفت و گاز دامون با قرار گرفتن در وندر لیست وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی و… همچنین ارائه مناسب‌ترین قیمت‌ها  و تحویل به موقع، جزء شرکت‌های تامین‌کننده معتبر و مورد تایید شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور شناخته می‌شود.

تمامی تجهیزات تامین شده توسط شرکت مهندسی دامون دارای گارانتی معتبر هستند؛ در صورت وجود هر گونه مشکل در عملکرد تجهیزات، پس از تایید شرکت سازنده، امکان بازگشت تجهیز تا ۱۲ ماه پس از نصب و یا ۱۸ ماه پس از تحویل وجود دارد.

کارشناسان دامون در طول فرآیند ثبت سفارش و خرید و ترخیص تجهیزات همراه شما خواهند بود اما نصب و راه‌اندازی تجهیزات برعهده خریداران است. با این حال، دفترچه راهنمای نصب (Installation Manual) ارائه می‌شود و اگر خریداران نیاز به دریافت مشاوره فنی بیشتری داشته باشند، تیم مهندسی دامون می‌تواند ارتباط با شرکت سازنده را برقرار کند و مکاتبات را انجام دهد.

 

مدل ها

vigiflap VIGIFLAP
vigiflap

مشخصات فنی
ویژگی
  • جلوگیری از فشار بیش از حد و انتشار شعله در خطوط لوله
  • نصب در ورودی یا خروجی فیلترها، سیکلون و Dust Collector ها
  • جلوگیری از رسیدن شعله به منبع اصلی مواد اشتعال پذیر
سایز6 – 3″ (DN 160-800)
بازه فشارتا 250 Bar.m/s
فاصله نصب تا منبع اصلیتا 17 متر
سرعیت جریان هوا15m/s ≤ v ≤ 30m/s