کاربرد تجهیزات مهار فشار و مهار شعله در صنایع غذایی

کاربرد راپچر دیسک در صنایع غذایی

کاربرد راپچر دیسک در صنایع غذایی

در یک مجتمع تولید مواد غذایی که با نوسانات دما و فشار مواجه است، تجهیزات فرآیندی مانند راکتورهای شیمیایی، مبدل‌های حرارتی، بویلر ها، تخمیر کننده‌ها و نگه‌دارنده‌های کرایوژنیک در معرض خطر ایجاد فشار اضافی قرار دارند. به علاوه، این تجهیزات با پیچیدگی‌های ناشی از رعایت مقررات بهداشتی نیز مواجه هستند. بنابراین استفاده از یک تجهیز مهار فشار مانند راپچر دیسک امری ضروری به نظر می‌رسد.

rupture disc-order

 

تخمیر کننده‌های صنعتی جز مهم‌ترین تجهیزات صنایع غذایی به شمار می‌روند و به سطح حفاظتی بالایی نیاز دارند. به همین دلیل، بعد از انجام هر فرآیند ناپیوسته (Batch) باید کاملا تمیز و ضدعفونی شوند. عملیات تمیز کردن تخمیر کننده در دمای بالا انجام می‌شود و به همین دلیل فشار داخل آن نیز افزایش می‌یابد. بالعکس، کاهش ناگهانی دما نیز سبب به وجود آمدن خلأ در تجهیز می‌شود. نصب راپچر دیسک روی تخمیرکننده، از آن در برابر نوسانات فشار در حین عملیات تمیز کردن و همچنین انجام  فرآیند تخمیر محافظت می‌کند.

در یک واحد تولید مواد غذایی، از مبدل حرارتی برای انتقال گرما بین مایعات، حذف انواع میکروب‌ها، تغییر دمای محصولات قبل از عملیات پر کردن و خشک کردن و …. استفاده می‌شود. در صورت استفاده از مبدل پوسته و لوله، محیط لوله فشار بالاتری را تجربه می‌کند و به دلیل آسیب‌های ناشی از فرسایش، خوردگی و لرزش، در معرض شکست قرار دارد. در صورت شکستن لوله، فشار قسمت پوسته افزایش یافته و باعث ایجاد فشار اضافی در سیستم می‌شود، به همین منظور استفاده از یک تجهیز مهار فشار مانند راپچر دیسک به شدت مورد نیاز است.

کاربرد راپچردیسک در مبدل شل اند تیوب

جدا کننده‌ها در صنایع غذایی وظیفه جداسازی مایع یا جامد حین عملیاتی مانند استخراج عصاره انواع میوه، تولید آرد، خرد کردن شکر و … را دارند و مانند جداکننده‌های به کار رفته در صنایع شیمیایی در معرض افزایش فشار هستند، بنابراین نصب یک تجهیز مهار فشار متناسب با شرایط عملیاتی فرآیند برای حفظ ایمنی تجهیز و محیط اطراف امری ضروری است.

کاربرد رپچر در سپراتور

نگه‌دارنده‌های کرایوژنیک برای ذخیره نیتروژن، اکسیژن، آرگون و هیدروژن به صورت گاز مایع در دمای 150- درجه سلسیوس یا پایین تر به کار می‌روند. به منظور حفاظت از این تجهیزات در برابر افزایش فشار، علاوه بر استفاده از راپچر دیسک، نصب شیر اطمینان فشار نیز توصیه می‌شود.

کاربرد رپچر دیسک در نگهدارنده کرایوژنیک

کاربرد پنل انفجاری در صنایع غذایی

بیشتر مجتمع‌های تولید مواد غذایی با خطر احتراق ناشی از گرد و غبار به خصوص در زمینه تولید نشاسته، شکر و انواع آرد رو به رو هستند. بنابراین برای حفاظت از آن ها در برابر انفجار و صدمات ناشی از آن، پنل انفجاری به عنوان یک تجهیز مهار فشار روی مخلوط کن‌ها، جمع‌کننده‌های گرد و غبار، سیکلون‌ها، فلش درایر ها و تسمه‌ نقاله‌ها نصب می‌شود.

مخلوط کننده‌‌ها تجهیزاتی هستند که مواد مختلف را به صورت همگن درمی‌آورند. این تجهیزات به دلیل سرعت بالای چرخش بازوهای آن اصطکاک زیادی ایجاد می‌کنند و از طرفی در ارتباط مستقیم با گرد و غبار هستند. بنابراین، تمامی شرایط لازم برای ایجاد انفجار بر اثر وجود غبار را دارند و می‌توانند به عنوان یکی از منابع اصلی آتش‌سوزی در یک واحد تولیدی در نظر گرفته شوند. نصب پنل انفجاری باعث کنترل فشار شده و از آتش‌سوزی احتمالی جلوگیری می‌کند.

کاربرد پنل انفجاری در میکسر

لزوم نصب پنل انفجاری روی سایر تجهیزات مانند سیکلون‌ها، فلش درایرها و …. شامل توضیحات گفته شده در قسمت قبلی است.